Zmieniamy się dla Was. Już wkrótce nowa odsłona strony Kenpol Energy™ Zapraszamy do rejestracji na Portalu B2B!
Finansowanie OZE Fotowoltaika Pompa ciepła
No Comments

Przyjazne dla środowiska sposoby na uzyskanie energii oraz ciepłej wody przeżywają prawdziwy boom, zwłaszcza w ostatnich latach. Wszystko za sprawą rządowych inicjatyw, takich jak „Moje Ciepło” czy „Czyste powietrze”, które zachęcają obywateli do dokonania zmiany korzystnymi programami dofinansowań. Jak obecnie wygląda sytuacja, jak chodzi o dopłaty do pompy ciepła i fotowoltaiki w 2022 roku? Sprawdźmy.

Dopłaty do pompy ciepła i fotowoltaiki w 2022

Gdy skłaniamy się do instalacji fotowoltaicznej albo pompy ciepła, lecz nie posiadamy wystarczających środków finansowych, z pomocą przychodzą dopłaty do pompy ciepła i fotowoltaiki. Przedstawiamy najnowsze informacje, z jakich rządowych programów można skorzystać, by otrzymać bezzwrotne dotacje lub niskooprocentowane dopłaty do pomp ciepła lub instalacji fotowoltaicznych.

Warto pamiętać, że połączona inwestycja w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła pomimo znacznie większych wydatków pozwala nie tylko uniezależnić nas od rosnących cen energii i ciepła, Szczególnie jeśli mądrze skorzystamy z programów rządowych, decydując się właśnie na dopłaty do pompy ciepła i fotowoltaiki.

Dopłaty do pomp ciepła – program Moje Ciepło 2022

doplaty-pompy-ciepla-moje cieplo-022-ile-mozna-zaoszczedzic

Pompy ciepła to wspaniały wybór dla osób, które pragną odejść od nieefektywnych źródeł ciepła, takich jak wykorzystanie paliw kopalnych w domowym systemie grzewczym. Pobierając energię cieplną z otoczenia budynku, pompa wykorzystuje energię elektryczną przy ogrzewaniu budynku oraz wody użytkowej.

Tegoroczna edycja programu Moje Ciepło 2022 zapewnia dofinansowanie dla wnioskodawców chętnych wykorzystać pompy ciepła w nowym jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Dokładna wysokość pokrytych kosztów zależy od rodzaju pomp – w przypadku gruntowych mówimy o dotacji do 30% w kosztach kwalifikowanych lub do 45% dla posiadaczy karty dużej rodziny. Warto pamiętać, że dofinansowanie posiada górny limit i nigdy nie przekroczy 21 tys. zł na jedną inwestycję. Jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła, dofinansowanie działa na tych samych zasadach, lecz limit kosztów kwalifikowanych spada z 21 tys. zł do 7 tys. zł.

Co jest potrzebne do skorzystania z programu Moje Ciepło 2022?

Po pierwsze, wskaźnik Ep budynku może wynieść maksymalnie 63 kWh/(m² × rok). Dodatkowo, pompy ciepła muszą być nowe i posiadać min. klasę efektywności elektrycznej A++ (dla temperatury zasilania wynoszącej 55°C). Z kolei w przypadku pomp typu powietrze/powietrze, minimalna klasa to A+.

Pompa ciepła – koszt miesięczny

Oczywiście, dokładne koszty ogrzewania budynku pompą ciepła zależą od indywidualnych preferencji mieszkańców, powierzchni instalacji oraz typu pompy i wielu innych czynników. Jednak można posilić się na ogólne stwierdzenie, że instalacja grzewcza z pompą ciepła będzie nas kosztować mniej niż instalacja gazowa czy elektryczna.

W skali roku, budynek o powierzchni 200m² wymagałby od 1,5 do 2 tys. zł w kosztach ogrzewania w przypadku instalacji z pompą ciepła. W porównaniu do instalacji gazowej (ok. 3 tys. zł) lub elektrycznej (ok. 6 tys. zł) oraz biorąc pod uwagę coraz niższe koszty inwestycyjne, pompy ciepła to najlepszy wybór dla wielu domostw, które chcą oszczędzić długoterminowo.

Dopłaty do fotowoltaiki – program „Czyste powietrze”

W przypadku bardzo modnego obecnie trendu pt. fotowoltaika, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Co prawda, od ponad 13 lat program Czyste powietrze pomaga obywatelom inwestować w ekologiczne źródła energii celem obniżenia zanieczyszczeń. Jednak chcąc uzyskać dopłaty do paneli słonecznych, trzeba być świadomym różnych poziomów dofinansowania programu i stawianych przez nie konkretnych wymagań.

Podstawowy poziom dofinansowania zakłada dopłaty do fotowoltaiki dla gospodarstw, w których dochody na osobę nie przekraczają 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł w jednoosobowym. Dodatkowo, aby zakwalifikować się do programu roczny dochód całego gospodarstwa nie może przekraczać 100 000 zł.

Dotacja dla podstawowego poziomu dofinansowania wynosi 30 tys. zł, a dla podwyższonego (przysługującego osobom o dochodach poniżej wspomnianego progu) aż 37 tys. zł.

W obu częściach programu, dopłaty do fotowoltaiki wynieść mogą zwrot jedynie połowy kosztów kwalifikowanych, wynoszących maksymalnie 5 tys. zł.

Warto natomiast pamiętać, że w przypadku tego źródła energii odnawialnej możesz zyskać pieniądze z innych źródeł — dofinansowanie gminne, miejskie lub wojewódzkie. Oferowana też jest ulga podatkowa oraz wliczenie instalacji fotowoltaicznej w koszty w przypadku przedsiębiorców.

Jak widać, dopłaty do pompy ciepła i fotowoltaiki w 2022 niosą wiele korzyści dla osób indywidualnych, przedsiębiorców i rolników. Wybierając dofinansowanie pompy ciepła i fotowoltaiki optymalizujemy koszt swojej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge