Zmieniamy się dla Was. Już wkrótce nowa odsłona strony Kenpol Energy™ Zapraszamy do rejestracji na Portalu B2B!
Rekuperacja
No Comments

Obecnie inwestorzy bardzo często zastanawiają się, czy podczas budowy nowego domu warto brać pod uwagę rekuperator. Stawiając na takie rozwiązanie, konieczna będzie jednak regularna kontrola i wymiana filtrów. Więcej szczegółowych informacji na ten temat, jak również o samym procesie rekuperacji, dowiemy się w dalszej części artykułu.

– co to właściwie jest?

Rekuperacja to najprościej rzecz ujmując, mechaniczna wentylacja, której towarzyszy odzyskiwanie ciepła. Za jej sprawny przebieg odpowiada rekuperator, stanowiący wentylacyjną centralę. Do niego podłączone są zróżnicowane pod względem średnicy kanały wentylacyjne. Za ich sprawą wwiewane do domu świeże powietrze zostaje ogrzane, po czym zużyte wywiewane jest na zewnątrz budynku. Wzrost temperatury powstaje w wyniku przekazywania energii między dwoma strumieniami powietrza. Odzysk ciepła zagwarantowany przez rekuperator może przekroczyć nawet 90%. 

Filtry do rekuperatora

Rekuperator, oprócz obudowy, wymiennika ciepła, sterownika, wentylatorów oraz elementów dodatkowych, w swojej budowie zawiera również filtry. Do wentylacji są one niezbędne, ponieważ oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i stanowią barierę, mającą na celu uniemożliwić przedostanie się pyłków, kurzu, a także różnych owadów do wnętrza domu. Wyższej jakości filtry do rekuperatora są dodatkowym zabezpieczeniem przed bakteriami i drobnoustrojami. Stanowią zatem bardzo ważny element z punktu widzenia alergików. 

Rekuperator, a wymiana filtrów

Wiele czynników wpływa na to, jak szybko brudzi się dany filtr. Rekuperator w kwestii wymiany filtrów absolutnie nie może zostać zaniedbany. Zatem nawet jeśli producent zaleca robić to co cztery miesiące, warto na samym początku sprawdzać ich czystość co miesiąc, a w późniejszym czasie co najmniej raz na trzy miesiące. Trzeba je natychmiastowo wymienić, kiedy są już całe szare lub czarne. Jeśli natomiast widać na nich niewiele kurzu i są tylko troszkę przyszarzone, można je dalej użytkować, jednak regularnie sprawdzając ich stan. 

Podsumowując, filtry do rekuperatora trzeba obowiązkowo wymieniać na nowe wtedy, kiedy są już po prostu brudne.
Jak to działa?

Dlaczego należy wymieniać filtry?

Rekuperator z zanieczyszczonymi filtrami wpływa na znaczne ograniczenie przepływu powietrza. Nie oczyszczają go one również tak dobrze, jak w przypadku, kiedy byłyby czyste. Centrala musi wtedy zwiększać swoją wydajność, co z kolei sprawia, że nawiewy i wywiewy przepływają nierównomiernie, a to często prowadzi do obniżenia sprawności procesu odzysku ciepła, czyli pogarsza się rekuperacja. Koszty działania całego układu mogą się przez to znacznie zwiększyć. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przez zaniedbane filtry z łatwością przedostają się zanieczyszczenia do wnętrza instalacji i urządzeń, a ich czyszczenie jest bardzo drogie lub czasami nawet niemożliwe do wykonania.

Filtry trzeba zatem wymieniać, ponieważ odpowiadają za dostarczenie świeżego powietrza do domu. Mają więc wpływ na ludzkie zdrowie, a także na to, w jakim stanie znajduje się rekuperator.

 

Nie czekaj i już teraz skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge