Zmieniamy się dla Was. Już wkrótce nowa odsłona strony Kenpol Energy™ Zapraszamy do rejestracji na Portalu B2B!
Fotowoltaika Pompa ciepła

Pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja – trzy sposoby na eko dom. Względnie podobne, ale jednak różne. Która metoda jest najbardziej ekologiczna, wydajna czy wygodna? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, co mają wspólnego, a już nigdy nie będziesz mieć problemu z wyborem metody, którą zastosujesz w swoim domu.

OZE Pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja: czy wszystkie metody rzeczywiście są ekologiczne?

Pompa ciepła, fotowoltaika, rekuperacja: czy wszystkie metody rzeczywiście są ekologiczne?

Dzisiaj nie zwracamy uwagi wyłącznie na własną wygodę, ale także na stan naszej planety. Zastanawiając się, czy użyć do ogrzania naszego domu np. pompy ciepła mamy na uwadze to, że pozyskuje ona nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Podobna sytuacja występuje w przypadku fotowoltaiki czy rekuperacji. Wszystkie te metody zastosowują naturalne zasoby środowiskowe, aby ułatwić nam życie i przynieść zyski.

Wykorzystujemy to, co dała nam natura

Wyżej wymienione sposoby są całkowicie ekologiczne. Nie emitują do środowiska żadnych szkodliwych substancji, a wręcz przeciwnie, np. w przypadku rekuperacji, pozbywają się ich. Jednak skąd tak właściwie te urządzenia czerpią swoją energię? Z wszystkiego, co nas otacza – słońca, wody, powietrza, ziemi.
Wszystkie są odnawialne i przyjazne dla klimatu, który odwdzięcza nam się wygodą i  komfortowymi warunkami.

Pompy ciepła – eko źródło

Pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię z gruntu wody lub powietrza i zamienia ją w system grzewczy. Nie jest ona szkodliwa dla środowiska. Może jedynie przeszkadzać kiedy wydaje głośne dźwięki, co świadczy o tym, że jest zepsuta. Zastanawiając się jednak czy do ogrzewania naszego domu wybrać instalację gazową, czy pompę ciepła musimy zwrócić uwagę na parę istotnych czynników:

  • Pompa ciepła ma niższy koszt eksploatacji.
  • Nie spala żadnego paliwa kopalnego. Jest zasilana energią środowiskową.
  • Kocioł kondensacyjny gazowy jest tańszy od pompy ciepła oraz zajmuje mniej miejsca, jednak koszty związane z jego utrzymaniem i zapewnieniem infrastruktury są wyższe.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

W jaki sposób działa fotowoltaika wie już chyba każdy. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jak potężną moc posiada ta metoda? Polskie farmy fotowoltaiczne rosną w siłę, a my coraz częściej instalujemy systemy w swoich domach. Cały proces polega na przekształceniu promieni słonecznych w energię elektryczną za pomocą paneli. Fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla dużych firm, małych przedsiębiorców jak i osób prywatnych, ponieważ zapewnia darmowe ekologiczne źródło energii.

Rekuperacja – nasze czyste powietrze

Czy rekuperacja to wentylacja? Teoretycznie tak. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która wymienia powietrze w naszym domu dostarczając nam tego świeżego wolnego, od kurzu, pyłu i alergenów. W dodatku to ekologiczne rozwiązanie na czyste powietrze. Warto podjąć decyzję o jej instalacji już na początku budowy. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy (nawet do 50% kosztów ogrzewania budynku), a nasza inwestycja zwróci się już po ok. 12- 18 latach.

Która metoda jest najlepsza? Fotowoltaika, pompa ciepła czy rekuperacja?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie objęte są programami, dzięki którym możemy uzyskać dofinansowania. W ramach programu czysta polska powstało wiele farm fotowoltaicznych, które ciągle się rozwijają. Takiego rodzaju rozwiązania pomagają usprawniać procesy ekologiczne oraz są wydajne ekonomicznie.

Tak naprawdę każdy sposób na wspomaganie naszej planety to idealne rozwiązanie, które przynosi korzyści na lata.

Korzyści eko-źródeł

Fotowoltaika jest świetnym rozwiązaniem z perspektywy przedsiębiorcy. Pozwala mu sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej używanej w różnych procesach firmy. Szybko rosnące koszty dostawy oraz dystrybucji energii elektrycznej mogą przerażać i być uciążliwe dla początkującego.

Podobnie jest w przypadku pompy ciepła, która jest najtańszą formą ogrzewania i warto ją łączyć z fotowoltaiką.

Dlaczego warto łączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Czy warto jednak łączyć te metody? Wydaje się być to perfekcyjnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala to nam wykorzystać wyprodukowany prąd, którego nie będziemy musieli oddawać do sieci. Natomiast w budynku, w którym chcemy zainstalować pompę ciepła, musimy też pomyśleć o zastosowaniu jakiejś formy wentylacji.

Najlepszym rozwiązaniem oczywiście byłaby rekuperacja, która pomoże nam stworzyć całkowicie ekologiczny budynek. Połączenie wszystkich tych metod to przepis na sukces i sposób na oszczędzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge